Ana Sayfa‎ > ‎

Röportaj - Aytunç Bentürk

AYTUNÇ BENTÜRK İLE SÖYLEŞİ - 28 Eylül 2006
 

Sevgili Salsalogy üyeleri, sizin için Türkiye salsa dünyasının belki de en ünlü ismiyle bir röportaj yapacağız. Evet ilk tahminizde bileceğiniz gibi kendisi Sevgili Aytunç Bentürk.

Besim Çalışkan, 28 Eylül 2006

S.1- Sevgili Aytunç, önce bu röportaj ricamızı kırmadığın ve bize zaman ayırdığın için kendim ve Salsalogy ailesi adına teşekkür etmek istiyorum. Sen bildiğim kadarıyla, Ümit İris'lerden, Tolga Han'lardan hemen sonraki dans kuşağındansın. Seni yeni kuşak dansçılardan ayırmamız gerekiyor sanırım. Yani dansın usta çırak ilişkisiyle geçtiği dönemin son dansçılarından birisin. Sen dansçı olduğun zaman böyle güzel şartlar, çeşitli eğitmenler, güzel salonlar yoktu. Bize dansa nasıl, hangi danslarla ve kimlerle başladığını anlatır mısın?

C.1-Merhaba Besim, merhaba değerli dans severler ve tabikide merhaba Salsalogy ailesi,öncelikle ilk röportajı benimle yaptığın için sana çok teşekkür ederim, dans, dünyanın tek ve en çok konuşulan evrensel bir dilidir her nerede ve ne şartlarla yapılırsa yapılsın ancak sevgiyle yapıldığında insanın ayaklarını yerden kesip bulutların üzerine doğru çıkarır.

Ben çok küçük yaşlardan beri dans ediyorum, sanırım Allah beni dans etmem için yaratmış, okulda, sokakta, evde, koltukta, yatağın üzerinde, insanın aklına bile gelmeyecek her yerde dans ederim,benim zamanımda ne seyredecek bir klip, ne seyredebilecek bir dansçı, ne bir eğitmen, ne tv kanalları, ne mtv, kısacası dansı görebileceğimiz hiçbirşey yoktu, ilk dans eğitimimi sokaklarda aldım yurtdışından gelen gurbetçilerimiz yazlarını ülkemizde geçirirlerdi. Bizde onlardan görerek, onları taklit ederek yada eğer yurtdışından getirdikleri bir kasetleri varsa onlara bakarak dans etmeye çalışırdık dans pistimiz kaldırımlardı. Hergün bir yerimiz muhakkak kanardı ama inan dans ettiğimiz zaman yoldaki trafik durur ve insanlar arabalarından çıkıp alkışlarlardı, ilk profesyonel dans hayatım 14 yaşında Tolga Han'nın gazetedeki bir ilanına başvurarak başladı (yetiştirilmek üzere dansçılar aranıyordu) bu ilana başvuran yüzlerce kişi vardı ve yüzlerce kişi arasından 3 kişi seçildi. Bunlardan biride bendim. Tolga Hanla birlikte tv çekimlerinde dansçı olarak çalışmaya başladım o dönemde sadece TRT vardı. Ben en eski dans döneminin (Tolga Han, Coşkun Evcim, Ümit İris,Tuncay Vural, Levent Köksal, Nurhan Örücü, Çetin Cengiz vs....) bir sonraki kuşağı olarak dans hayatıma ilk adımları attım ve inan bana her yerde ama heryerde dans ediyordum otobüsün merdivenlerinden çıkarken bile kendi dans tekniğimle çıkıyordum, ilk dansım Breakdance ve electric bougie idi. Daha sonra funk disco, acid ve hip hop ve daha sonra komedi dans üçlüsü olarak dansa devam ettim,ama her zaman dans eğitimine devam ettim hala daha ediyorum çünkü öürenecek çok şeyim var. En sonunda 2001 yılında Salsa öğrenerek bu dansa biraz daha vakit ayırmaya başladım. İlk dans okulum FFDC (Footsteps Form&Dance Center) Son açtığım okul da (Aytunç Bentürk Dance Academy).

 

       


S.2- Seninle beraber katıldığımız bir radyo programı vardı. Sevgili Erman Ezgin'in programıydı. O programda break dance'a merak sarmana neden olan bir olaydan bahsetmiştin. Tekrar anlatabilir misin?

C.2- Hahahahahaha :)) evet yazlıkta kızlarla birlikte her akşamüstü yaptığımız gibi oturup muhabbet ediyorduk sonra uzaktan bir müzik sesi geldi iki çoçuk omzunda kasetçalarla birlikte hoplaya zıplaya geliyorlardı. Birden bizim önümüzde durdular teybi yere koyup dans etmeye başladılar. Bir de baktım ki kızlar büyük bir zevkle ve çoşkuyla onları seyrediyorlar. Dedim ben de bu dansı öğreneceğim görürsünüz siz :))) ve inat edip deli gibi çalışıp aynı yaz breakdance öğrendim ve yarışmaya katıldım ilk yarışmamda 3. oldum sonrakinde 2. ve en sonunda 1. :) )))

S.3- Sen Türkiye'nin en genç show dansçısıydın sanırım. Kimlerle showlara çıktın? Hangi şarkıcılar için showlar yaptın?

C3- Evet yaşım çok küçüktü ve çok iyi dans ediyordum herkes o dönemde benim kendi dansçısı olmamı istiyordu. Birçok sanatçı ile hem dansçı, hemde koreograf olarak, yada aynı sahnede çalıştım. Bazıları, Seçil (Uhde), Hazal (Elden Yar Olmaz), Mine Koşan (Zalim), Ercan Saatçi (Ebabil), Bendeniz, Pınar Aylin, İzel, Çelik, Hakan Peker, Seda Sayan, Emrah, Defne Samyeli, Levent Erim, Özlem Savaş,Huysuz Virjin, Gülben Ergen, Yonca Evcimik, vs vs vs....

S.4- Şarkıcılar demişken senin bir müzik kariyerin de var. Birkaç İyi Adam grubunu herkes hatırlıyor hala. Peki dans niye daha çok ağır bastı?

C.4- Birkaç iyi adam güzel bir projeydi. O grupla Türkiyede birçok ilke imza attık ama zaten hepimiz dansçıydık ve tek farkı hem şarkı söylüyorduk hemde dans ediyorduk. Dans zaten her an içimizdeydi. Grup dağıldıktan sonra büyük firmalardan çok kaset teklifi aldım ama canım istemedi sadece dans etmek daha çok hoşuma gidiyor :) Dans benim hayatım ve hayatım devam ettiği sürece dans etmeye ve ettirtmeye devam edeceğim :)

S.5- Türkiye'de senin adın hep şampiyonluklarla anılıyor. Yarışmacılıktan vazgeçmeyen ve iddialı yarışmalara girerek başarılarla dönen bir dansçısın. Bize yarışma başarılarını ve yarışmacılığın sana kattıklarını anlatırmısın? Başka yarışmalarda da görecek miyiz seni.

C.5- Dediğim gibi çok küçük yaşlarımdan beri yarışıyorum ve yarışmacılar yetiştiriyorum. Yarışmak insanı zinde tutuyor, çalışmaya itiyor, sürekli dans etmeye zorluyor, Yarışıyorum çünkü yarışmak hoşuma gidiyor. Yarışırken çok eğleniyorum ve çok heyecanlanıyorum, vucudum farklı bir formata giriyor. Aklıma geldikçe bile ufff şu an tüylerim diken diken oldu :))) ve tabiki dahada önemlisi yurtdışında yarışmak. Ülkemizin adını bile bilmeyenlere Türkiye'nin adını duyurup bir Türk'ün nasıl dans ettiğini göstermeye bayılıyorum. İnan bana Besim sonuç hiç önemli değil. Birinci ya da sonuncu, yeterki dans edeyim ve yarışayım gerisi boş, ve Allah'ım bana izin verirse nefes aldığım sürece yarışmak istiyorum her nerede olursa olsun farketmez :) ) Birgün tüm dünya Türklerin nasıl dans ettiğini görecek ve bizden korkacak.


S.6- Seni yakından tanıyan bizler seni ayrıca organizatörlük başarılarınla da tanıyoruz. Bize bu organizatörlük başarılarını anlatırmısın? Yakında büyük bir organizasyona daha imza atacağını duyduk, bundan da bahseder misin bizlere?

C.6- Dans organisazyonları yapmak hoşuma gidiyor. Bu vesileyle birçok dans severi biraraya getirmiş oluyoruz. Hem yeni arkadaşlıklar, hem yeni partnerler ve hem de yeni yeni dans teknikleri öğrenip, kendini deneme fırsatları oluyor. Tüm başarıların arkasında severek, inanarak ve dürüstlük yatmaktadır. Eğer işini bu şekilde yaparsan başarı zaten seni yakalıyor. Sürekli dans geceleri ve dans yarışmaları organize ediyorum. Kısacası dansın olduğu her taşın altını kaldırdığında muhakkak beni görebilirsin. Tabii sadece doğru insanların olduğu yerde. İnanmadığım hiçbir dans organizasyonunda beni bulamazsın!!!! Evet yakında Türkiye'nin ilk ve tek en prestijli salsa yarışması olan 3. Salsa Cumhuriyet Kupası'nı düzenleyeceğiz. Bu yarışma, ülkemizdeki en önemli dans organizasyonudur her sene ülkemizin önde gelen dans okulları ile ortaklaşa bu organizasyonu gerçekleştiriyoruz. Bu senede Cihat Can Dance Company, Dansorium ve Aytunç Bentürk Dance Academy olarak imza atıyoruz.

S.7- Aytunç, senin dans gecesi emaillerin çok dikkat çekiyor. Yakında senin bir kaç senelik dans gecesi emaillerinden oluşan özel bir bölüm yayınlayacağız. Bize bu dans geceleriyle ilgili yazdığın ilginç emaillerini yazarken nelerden ilham aldığını anlatırmısın?

C.7-Geceleri maillerimi hazırlarken o an aklıma ne geliyorsa yazıyorum. Gündüz başımdan geçen birşey yada o hafta yaşadığım yada o anki ruh halim ne derse yazıyorum. Daha eskilere gidecek olursak, bir melek bana yardım ediyordu :)

S.8- Grease, Cumartesi Gecesi Ateşi filmleriyle başlayan ve sanırım son olarak Dance With Me'nin son versiyonuyla devam eden dans filmleri var hepimizin severek izlediği. Sen bu dans filmlerinden hangilerinden etkilendin, hangi karakterlerle kendini özleştirdin?

C.8- Tüm bu adını yazdığın filmler haricinde "Dirty Dancing" ve son yıllara damgasını vuran "You Got Served" beni etkileyen filmler arasında.

S-9- Peki senin önünde bir dans filmi projesi olacak mı?

C.9- Ben olmalı diye düşünüyorum sanırım bunu zaman gösterecek :))

S.10- Televizyonda dans yarışmaları programlarından sonra gençler ünlü olmak için dansa yöneliyor. Sen gençlere ne tavsiye edersin?

C.10- Ülkemizde maalesef dans hala hak ettiği yerde değil. Gençlere tek tavsiyem muhakak okumaları ve kendilerinin danstan kopamayacağını hissedene kadar dansı bir hobi olarak yapmalarını tavsiye ederim. Dans aynı zamanda bir spor ve yapılabilecek en güzel sosyal aktivitedir .

S.11- Son olarak bizim değinmeyi unuttuğumuz konular varsa, senin eklemek istediklerin nelerdir?

C.11- Son olarak söylemek istediklerim yıllardır anlatmaya çalıştığım şeye insanların kulak vermesi. Dns dünyanı en güzel aktivitesidir. İnsanları kaynaştıran, tanıştıran, sorunlarından uzaklaştıran, hayata farklı bir yelpazeden bakmasını sağlayan, erkeği daha yakışıklı,kadını daha güzel yapan bir aktivitedir. Ancak çok önemli bir konu var. Ne olur dansı bir araç olarak görmeyin, lütfen dansı, hırsla, kinle, nefretle değil sadece ve sadece sevgiyle yapın ve asla geçmişinizi unutmayın. Kimse anasının karnından dansçı doğmuyor. Her zaman size birşey öğretene saygılı olun. Karşınızdaki kim olursa olsun, ister sizden büyük, ister küçük, dans ederken sadece içinizde sevgi olsun. Herzaman sadece kendin için ve sevgiyle dans et. İşte o zaman başarı asla yakanı bırakmayacak.

Teşekkürler Sevgili Aytunç. Bize vakit ayırıp sorularımızı cevapladığın ve Salsalogy üyelerinin seni daha yakından tanımasını sağladığın için. Sana dans hayatında başarılar diliyoruz. Daha nice şampiyonluklara.

-Bende sana çok teşekkür ediyorum Besim dansa kattıkların, dans severleri bir çatı altında buluşturduğun, bu işi her zaman sevgiyle yaptığın için. Şunu bilki her zaman arkanda olacağım.

Sevgiyle ve dansla kalmanız dileğiyle

Saygılarımla

Aytunç Bentürk

www.aytuncbenturk.com

www.ffdc.org

www.abda.com.tr

AYTUNÇ BENTÜRK DANCE ACADEMY

0216 545 35 16-17-18

Comments