Ana Sayfa‎ > ‎

Röportaj - Carlos Paz

CARLOS PAZ - 13 Temmuz 2003

Sevgili Carlos,

Bildiğin gibi, www.salsalogy.com adinda bir web projesi üstünde çalışıyorum. Bu web sitesinde SalsaKonuk isimli bir bölüm var. Bu bölümde ünlü Salsacılarla röportajlar yapmak istiyorum. Ve senin ilk konuğum olmanı istiyorum.

Sorular şöyle:

1- Kolombiyalı olduğunu biliyoruz ve bir Kolombiyalı'ya ne zaman dansa başladığını sormak aptalca olabilir, fakat ben sana kendini ne zaman dansçı olarak hissettiğini sormak istiyorum.
2- Ne zamandır Salsa öğretiyorsun?
3- Bildiğimiz kadarıyla sen Londra'da yaşıyor ve zaman zaman workshoplar ve partiler için Istanbul ve Ankara'ya geliyorsun. Londra ve Istanbul, Ankara arasındaki atmosfer farkı nedir?
4- Uzun süredir Türkiye'ye geliyorsun ve Türk salsa öğrencilerini nasıl buluyoırsun? Bir Amerikalı kadın bana Türk salsacıların dans ederken sanki sınava çekiliyormuş gibi dans ettiklerini, dans ederken gülümsemediklerini, göz teması yapmadıklarını ve rahatlayıp partnerleriyle flört etmediklerini söylemişti. Katılıyor musun?
5- İnsanları dans ederken seyrederken, bazı insanların rutinleri kalıpları mükemmel yapıp ritm kaçırdıklarını görüyorum. Bazı Türk Salsa eğitmenleri ile konuştum ve onlar da insnaların ritm kaçırmaları konusunda benimle hemfikir olduklarını söylediler. Vuruşları (beats) dinlemekle ilgili bir şey gibi geliyor bana. Dans derslerinde ve workshoplarda bu konuda ne yapılmalıdır? Sen ne tavsiye edersin?
6- Türk dansçılar için tavsiyelerin nelerdir?

       

Carlos Paz'ın Cevabı:  
Merhaba Besim: 

Salsa'yı ciddi bir şekilde ele aldığın ve Latin kültür ve dansının anlamını diğer insanlara anlattığın için çok memnun oldum.

Güney Amerika'da Salsa müziğinin başkenti Cali, Kolombiya'da doğdum.

Bellas Artes Okulu'nda, folklor dansları okudum.

1992'den beri İngiltere'de salsa, merengue, club chc-cha ve bachata gibi Latin danslarını öğretiyorum.

İstanbul ve Ankara'da Mart 2000'den beri dans öğretiyorum.

Türk salsacılar kendilerini dansa adıyorlar ve öğrenmeye çok istekliler, tekniği çabuk öğreniyor fakat hala ritm kaçırıyorlar.

Çoğu müziğin temposunu dinlemiyor ki müzikle dans etmek ve öğrenmek için bu dansın hayati kısmıdır.

Müziği dinleyin, hissedin vepartneinizle beraber bunu ifade edin.

Göz kontağı çok önemlidir.

Salsa için iki kişi gerekir!

Londra club'lerinde atmosfer ağırdır. Çünkü dansa gittiğiniz zaman insanlar çok fazla şey bekler, rekabetçi bir atmosfer vardır ve ben dansa gittiğimde eğlenmek ve müzikten zevk almayı isterim.

İyi bir salsacı, dönüşleri iyi yapan değil, müzikten zevk alan ve ritmle dans edendir.

Yakında görüşmek üzere!
Carlos Paz				

IN ENGLISH

Dear Carlos,

As you know I have been working on a web site project (www.salsalogy.com). In this web site there is a section named SalsaKonuk (SalsaGuest). I am plannnig to publish interviews with Salsa Celebrities in this section. And I would like you to be first guest of SALSAlogy.

Here are the questions:

1- We know that you are Colombian and it would be silly to ask to an Colombian when he has begun to dance Salsa, but I want to ask When did you feel yourself a dancer?

2- How long have you been teaching Salsa?

3- As we know you live in London and visit Istanbul and sometimes Ankara for workshops and Latin Parties, What are the difference of the athmosphere in London and Istanbul or Ankara?

4- You have been coming to Turkey for a long time and how do you find Turkish Salsa learners? An American lady told me that we (Turkish Salseros) dance as we are in exam and she says Turkish Salseros do not smile, do not do eye contact, do not flirt with their partner and don't relax. Do you agree?

5- When I watch people dancing, I see some people doing all the rutines perfect but missing the rhythm. And I talked with some Turkish Salsa Teachers and they agree with me that people missing the rhythm. It seems it is about listening the beats. What would be done in the lessons and workshops? What would you recommend?

6- What are your other recommendations for Turkish dancers?

Thank you very much for the interview.

Best Regards,

Besim

Carlos PAZ's Answer:
Hi, Besim:

I am glad to are taking salsa seriously, and helping other people the meaning of the Latin Culture and dance.I was born in Cali Colombia, capital of the salsa music in south America.

I studied folklore dance in the Bellas Artes School.

I have been teaching Latin dance like salsa, merengue, club cha-cha, bachata, etc...since 1992 in the UK.

Teaching in Istanbul and Ankara since March/2000

Turkish salseros are very dedicate and very demanding, learn quick the technique but still lack of rhythm, majority

don`t listen to the tempo of the music which is the vital part of it, in order to learn and dance with the music.

Listen to the music, feel it, and then express yourself with your partner.

Eye contact is very important.

It takes two to salsa!

The atmosphere in London clubs is very heavy, because when you go out dancing, people is expecting from too much, is a very competitive

atmosphere and when I go out dancing I like to go and enjoy myself, and the most important enjoy the music.

A good salsero is not the one who does the most turns, is the one who enjoy the music and dance with the rhythm!

See you soon!Carlos Paz
Comments