Ana Sayfa‎ > ‎

Röportaj - Mundo Latino - I Dream Of Turkey Show

Sevgili Salsaseverler,

Bugün sizlere dünyanın salsa pistlerinden bilgiler vermek için süper bir röportajla karşınızdayız.
Biliyorsunuz 12-14 Ekim'de İngiltere'de dünyanın en büyük salsa kongrelerinden biri olan UK Salsa Congress vardı. Türkiye'den Mundo Latino dans okulu da bu kongrede davetli olarak gösteriler yaptı, workshoplar verdi. Biz de Yonca ve Mehmet'ten oranın havasını bizimle paylaşmalarını istedik ve kendileriyle UK Salsa Congress üzerine bu röportajı yapıyoruz.

Sevgili Yonca ve Mehmet, Çok güzel, gittiniz, gördünüz ve yendiniz :) Peki bize de anlatır mısınız orada neler oldu? Aslında en başından başlamak gerek galiba sorulara. Mundo Latino, UK Salsa Congress'e ne yapmaya gitti?
 
Ö
ncelikle Besimcim, bize bu fırsatı verdiğin için çok teşekkür ederiz.
I Dream Of Turkey showumuzu 2007 nin Mayıs ayında Bulgaristan Kongresinde sergiledikten sonra, hem Paul Young , hem de AlbertTorres (LA KONGRESİ 2008) ten Kongrelerinde bu showu sergilemek üzere teklif almıştık.UK Salsa Congress ede Cumartesi gecesi performansı yapmak üzere gittik. Ayni zaman Mehmet Ceyhanın kongrede dj. performansı ve Show takımımızdan Berna Yavuzaslan ında Oryantal Dans workshopu vardı

Peki gösteri grubunuzla oraya giderken nasıl bir hazırlık dönemi geçirdiniz? Ne kadar sürdü hazırlanmak? Sahi gösteri grubunuzdakiler full time dansçılar mı, yoksa dışarda kendi işlerini yapıp ayrıca bu işe gönül verip geri kalan saatlerini salsaya adayan kişiler mi? Gösteri grubunuzdaki kişileri de tanıtarak bize gösteri grubunuzu, nasıl oluştuğunu, nasıl çalıştığını, hazırlık döneminde ne gibi imkansızlıklar yaşadığınızı anlatır mısınız?

İnanılmaz yoğun ve ciddi bir hazırlık dönemi geçirdik Besimcim. Zaten takımımız 1.Turkey Salsa Fest(haziran 2007) için çalışmalarını hiç kesmemişti.Onu atlatır atlatmazda haftada 5 gün çok sıkı bir şekilde  UK Salsa Congress için çalışma temposuna girdik.Ayni zamanda  yeni yetiştiriyor olduğumuz erkek dansçılarımızında Uk de performans yapacak olmaları tabiiki bu tempoyu dahada arttırmıştı.

Gösteri grubumuzdakiler full time dansçılar değil. Büyük bir kısmı, Aynen dışarıda ciddi şekilde konsantre olmaları gereken işleri olan ancak dansa gönül vermiş ve kendilerini salsaya adamış kişiler, bazısıda öğrenciler.Onun için burdan onlara bir kere daha gönülden teşekkür etmek istiyoruz ve kendilerini , o kocaman yüreklerini tebrik etmek istiyoruz.Bak bunları sana söylerken bile benim( Yonca) gözlerim doluyor..
 
Şimdi onları size seve seve tanıtmak isteriz.
 
Berna Yavuzaslan, Hakan Yalçınkaya, Ayzin Alemdar, Bahattin Erkan, Damla Kaygısız, Orçun Akkiray, Hülya Cesur, Şebnem Demirel, Gökçe Güler, Yunus Mumcu..
Sevgili Mevlüt Yıldız ise şu an askerde..
 
Bu arada UK Salsa Congres teki misafir performansçılarımız ise; Erdem Özkan & Orkun Dökmeci (Kılıç Kalkan performansında), Eylem Baruk ( İsviçre) ise Oryantal Dans performansında bize yardımcı oldular. Harikaydılar ;-)
 
Besimcim biz gösteri grubumuzdaki dansçıları 0' dan kendi yetiştirdiğimiz öğrencilerin arasından yetenekli ve bu işe sevdalı olanlarından seçiyoruz.Öncelikle Dansa yetenekli olmalarından daha önemlisi onların taşıdıkları ruh, kalp ve Mundo ya olan sadakatleri olarak bakıyoruz . Kişileri bu şekilde değerlendirdikten sonra normal devam ettikleri sınıfların dışında özel olarak eğitmeye başlıyoruz.Genel olarak düzenli çalışmalarımız bulunuyor. Belirli günler ve saatler var. Bu iş artık bir yaşam biçimi haline geliyor işte kah işlerinden çıkıyorlar geliyorlar, kah hafta sonları belirlenen saatlerde çalıştırılıyorlar.Bu düzenli programın dışında extra çalışmak isteyenlerde ayrıyeten gelip çalışabiliyorlar.
Özellikle hedeflenen bir performans için çalışılınacaksa zaten onun için bir çalışma çizelgesi yapılıyor, herkes hayatını , yemesini içmesini, ona göre uydurup o programa uyuyor.Burada olay sadece dans çalışması olmuyor tabiiki kişileri ruhsal olarak da bu performansa hazırlamak gerekiyor.İşte buyrun Mundo Latino Nazi Kampına diyoruz.:-) Ama biliyorsun., sahne başka birşey.. Sevgili Toprak Sergen in dediği gibi SAHNE ADAMI TAŞ EDER  ;-) , Orada olmak isteyen her kişinin, bedenen, ruhen, mental olarak buna hazır olması gerekiyor.Kendisini her zaman fit tutması gerekiyor.Bu bazen işin en zor yanı olabiliyor.. Günlük hayat stresi, yaşam ve çalışma koşullarının getirdiği zorluklar vs.... gibi.. Ama herşeyin bir bedeli var biliyorsun..Ordaysan, orda olmak istiyorsan beklenenleri yapman gerekiyor.. Çünkü o arenada herkes çok iyi ! Hiç bir şey bir sene öncesi gibi olmuyor ve durmuyor...
Ahh.. imkansızlıklara gelince...Uluslararası arenada Malum belli bir yerlere gelene kadar, hep harcamak zorundasın.Tabiiki imkansızlıkların en büyüğü maddi olanlar.Özellikle bizimki gibi büyük grup showlarında tabiki bu büyük bir sorun haline geliyor.Dolayısıyla tüm ekibe bu işin altına imzalarını atmak üzere söz verirken, bize ve yapılan işe inandıkları ve dansa inandıkları için bir kez daha olağan üstü fedakarlıklarından dolayı kutluyoruz.

   


Orada gösterinizi nasıl buldular? Yani objektif olarak gelen eleştiriler nasıldı? Diğer gösterilerle karşılaştırılınca ilgi nasıldı?

 


Besimcim bunu aslında bizden duymaman daha iyi olurdu .;-) Keşke orda sen olup tüm reaksiyoları yaşasaydın.. keşke .. keşke..diyeceğim . Eminim çok hoşuna gider ve çok güzel değerlendirirdin!
Ancak inanılmaz bir tepki aldık. bir kere I dream of Turkey Buram Buram Türkiye kokuyor ve onun Salsa ile iç içe geçmesi herkese inanılmaz değişik geldi.Kostümler, koreografi, müzik herşeysiyle inanılmaz takdir edildik.İnan,... Bournemouth zaten küçüçük bir yer , oteller ve Kongre merkezi arasında yürürken ..Yanımızdan , karşı kaldırımlardan geçenler.. HEY TURKEY ...diyrek tebriklerini gönderiyorlardı.Ve bunu herkesten ama herkesten duyduk..Diğer gösterilerle karşılaştırlınca ise Kongreye adını yazdıran birkaç gösterinin içinde olduğumuzu otoritelerden durduk. Buda inanılmaz bir duygu ve mutluluk oldu Besim.
Ama  sonrasında şimdi işimizin dahada zor olacağını bir kere daha anladık!!!


Kongrenin ambiansı nasıldı? Beklendiği gibi büyük bir kongre oldu mu? Siz memnun kaldınız mı? 

 
 

Bu sene bu kongre ilk defa Bournemouth da oldu. Son 5 senedir Bognor Regis te, Butlins Tatil Köyünde yapılıyordu. Tabii artık orda herşey oturmuştu.Tabii yeni bir yerin organizasyona ve organizatör e getirdiği birçok külfet vardı, buda çok çok normal.Ancak Paul Young ve ekibi son derece profesyonel bir şekilde herşeyin üssesinden geldi.Kongre katılımcılarına düşen görevde, buna destek vererek, o hafta sonunu en güzel şekilde dğerlendirmekti kii zaten öylede oldu. Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen 3000 küsür kişi vardı.Tabiiki her zamanki gibi büyük ve önemli bir kongre oldu.Ciftlerde Standartı çok yüksek güzel bir yarışma yapıldı aynı zamanda.

Evet Besimcim memnun kaldık. Hele çocuklar çook mutluydular.. Aralarında ilk kez kongreye gidenler var idi.Herşeysiyle onlar için çokçok iyi oldu.


Gösterilerde olsun, workshoplarda olsun, ne gibi yenilikler vardı salsa adına, Salsa ne yöne değişiyor, gelişiyor?

 
 

Besimcim şöyleki.. artık kesinlikle showlar anlamında özellikle c. tesi gecesi showlarında prodüksiyon yapılıyor ve bu işin de tek ismi şu anda Eric Lalta ve Lina (SDS). Bu çok özel ve farklı bir şey oluyor.

Bu sene LA Kongrede bile prodüksiyon yapılacak.
 
Salsa da ise yeni trendler iyice kendini göstermeye başladı.Bazıları daha çok ethnik kökenine inmeye başladı..Bazılarıda bale,ve yoğun bir şekilde jazz ile kariştırmaya başladı .Zaten bu trendide Juanlar ve Frankieler başlatmıştı. Artık öyle hiphoplar,Tangolar veya diğer danslarla karışımlar yok denecek kadar. Vucüt kullanımı iyice tepeye vurdu.Body styling.... body styling!!!
Sert ve döğüşçü gibi dansetme artık raflardan bile kaldırıldı..Bu demek oluyorki.. alt yapı tekniği çok önemli.. Herşey müziğin 100% kullanımı üzerine kuruldu.Akrobasiler son derece asil ve değişik, bir balerin ve balet misali akrobasiler yapılmakta..Herşey yumuşaklık ve inanılmaz bir hız üzerine kurulu.
Show anlamında Juan Matos ve grubu gene yapacağını yaptı ve Blind Folded.. Gözleri Bağlı dansettiler. Bambaşka bir koreografi düzeni ile..


Peki dünya salsa camiasında neler konuşuluyor? Yeni trendler neler? Öne çıkan gruplar, müzikler, dansçılar var mı geçen seneden farklı olarak?

 

Yeni trendler anlamında yukarıda söylediğimiz gibi Besimcim. Hepimizin bildiği TOP isimlerin dışında, U Tripe zaten son 1 senedir inanılmaz bir tırmanışta..Adrian & Anichi  aynı şekilde..Pablo & Diana ayarında akrobasilerinle çok iyiler. Zaten bunlari 2008 Turkey Salsa Festte ağırlıyacağız.:-) Bu sene Paul Young Adolfo & Melisaya büyük bir destek verdi ve Eddie Torresi saygıyla öne çıkardı.. Çok dokunaklıydı gerçekten! Adolfo ya yakın geleceğin Juan Matos u olarak bakılıyor!
 
Latin JAZZ ve Cuban Mambo uzun bir müddettir öne çıkan müzikler arasında.

   

Türkiye'de böyle büyük bir kongre düzenlemek hemen hemen tüm dans okullarının hayali. Türkiye'de bunun kadar büyük bir kongre düzenlemek kolay mı? Ya da şöyle soralım ne lazım böyle bir kongre düzenlemek için?


Evet doğru diyorsun :-). Elbetteki kolay değil. Hatta çok zor.Öncellikle böyle bir kongre düzenlemek için para lazım..Onun olmadığı zamanda ;-) cesaret ve iyi bir organizasyon alt yapısı ve vizyon lazım! Ancak tabii henüz Türkiyede bukadar büyük bir kongre düzenlemek  mümkün değil çünkü henüz burda yeteri kadar Salsa Potensiyeli yok. Öncelikle Türkiye'deki Salsa'nın o katılımcı potensiyeline erişebilmesi gerekiyor. Bunun içinde daha zamana ihtiyacımız var.


Benim sormayıp da sizin eklemek istediğiniz neler var?

 
 Sanırım var. Birazcık şımarabilirmiyim Besim??

 


Tabiiki birazcık şımarmayı fazlasıyla hakettin.

 

Bu kongre benim için çok anlamlı oldu. Hiç beklemediğim bir şekilde c. tesi gecsi prodüksiyon başlamadan önce sahneye çağrıldım ve Türkiyeyi Dünya Salsa Haritasına oturtan organizasyonun anneliğini yapan ve ve Türkiyede Salsa adına bir çok emekleri olan kişi olarak International Life Time Achievement Award Plaketi aldım.. Inanılmaz değilmi??? Bunu kelimelere sığdırmam çok zor..Sanırım biz bayağı birşeyler başardık Besim demek geliyor içimden  :-))))


Sevgili Salsaseverler, Sevgili Yonca ve Mehmet'e ve tabi Mundo Latino gösteri grubuna teşekkür ediyoruz, hem röportajımıza katıldıkları ve hem de Türkiye'yi ve Türk salsasını dünya salsa camiasına tanıttıkları için.
Asıl Biz sana çok teşekkür ediyoruz . Ve benim birazcık şımarmama izin verdiğin içinde ayrıyeten teşekkürler. Hep bizlerle salsayla kal..
Comments