Ana Sayfa‎ > ‎

Yazılar - Berkehan Dural - 1

Berkehan DURAL - 26 Eylül 2007

 
  Dans İçin Elele 
Şuan okumuş olduğunuz yazıyı  ‘Hayatının  yirmi beş yılını dansa adamış, çocukluk rüyalarında bir fırtına gibi esen,TRT’nin göz bebeği usta dansçı ve eğitmen Tolga Han’ı örnek alan biri olarak yazıyorum.Bu yirmi beş yılda dans adına neler değişti?

Türkiye’de dans daha çok tanındı,dans eğitmenleri çoğaldı, sektör haline geldi ve TV programlarında daha çok sempati topladı.Eminim ki yıllar sonra daha iyi, daha sağlıklı, daha medeni ve uygar bir toplum olmak için dansın sağladığı faydaların farkına varıp bunlardan yararlanacağız.
             Dansın tarihine baktığımızda ise; dansın ilk çıkış yeri insandır.İnsanlar konuşmadan önce beden dilini kullanarak doğumda ve ölümde duygularını vücutlarını bir müzik aleti gibi kullanarak anlatabilmişlerdir.Bir çok dansın tarihinde dansların mahalle aralarında ve sokaklarda doğmuş olduğunu ve yaygınlaştığını söyleyebiliriz. Dürüst olmak gerekirse şimdi gelir düzeyi daha yüksek olan kesimler dansla iç içe.Türkiye’mizde de bu şekilde değil mi arkadaşlar?
               
             Dansın yaygınlaştırılması  adına bir fikrim var. Bu fikir ana okulları ya da seçeceğimiz merkez bir okulda çocuklara dansı sevdirmek ve onları ufak yaştan yetiştirmek.Onlar yeşerdikçe,çiçek açtıkça ve kokularını etrafa yaydıkça burnumuza gelen mis kokular bizi mutlu edecek ki eminim onlarda mutlu olacaktır.İşte onların yetiştirdiği çocuklar etraflarına yaydığı dans sevgisi…işte o zaman yaptıklarımızın karşılığı olacaktır.
                 
             Bugün çevrenizde kaç kişinin hayali dans eğitmeni olmak yada dansçı olmak.Biraz madalyonu tersine çevirip bakalım.Türkiye’de kaç üniversitede modern dans eğitimi, kaç üniversitede dünya toplum dansları eğitimi veriliyor ve eğitmen yetiştiriliyor?.Bir elin beş parmağını geçmez. Demek ki Türkiye de dans sevgisi ve dans hala hakkettiği yerde değil. O zaman gelin el ele verelim ve yetenekli çocuklarımızı,gençliğimizi saklandıkları yerden çıkartalım.Onlara gerekirse ücretsiz dans eğitimi verip yetiştirelim.Onlarda bu misyon için savaşsınlar, yaygınlaştırsınlar.Bu yazımı okuyanlardan duyar gibiyim yazdın ama sen bunun için ne çaba harcıyorsun yada sadece şirin görünmek için mi yazdın dediğinizi.İnanın ana okullarında, devlet okullarında fırsatı olmayıp dans dersi alamayan sokaklarda dans etmeye çalışan çocuklar var.Biliyorum sizde bunların farkındasınız lütfen gelin birlik olalım dans eğitmenine duyulan saygıyı artıralım…

Saygılarımla      
Berkehan Dural
Comments