Ana Sayfa‎ > ‎

Yazılar - Peter Burger

TÜRK STİLİ SALSA - Yazan: Peter Burger - 27 Temmuz 2006

Bir kaç yıl önce annem ve 2 kardeşimle tatil için Türkiye'ye gitmeye karar verdiğimizde ben tam bir salsa bağımlısıydım. Yavaş bir hafta için, haftada 3 gece dansa giderdim. Bu yüzden İstanbul'a gittiğimde, salsamı da ayarlamak istedim. Salsasız bir 10 gün benim için büyük bir kayıp olacaktı. İnternette İstanbul'da Salsa yazarak araştırdım. Salsa yapacak birkaç yerle ilgili birkaç sonuç buldum ama ortaya çıkıp biriyle dans edebilecekmiydim bilmiyorum. Newyork'ta bazı yerlerde partneriniz yoksa dans edecek kimseyi bulamayabilirsiniz.

Soruma cevap olarak www.salsalogy.com u buldum. Besim bana dans partneri olabilecek bir arkadaşı olduğunu söyledi. Adı Işıl dı. Tatil için yola çıkmadan önce Işıl ile email yoluyla bağlantıya geçtim. İlk cumartesi gecesi buluşmayı planlamıştık. Vardığımda onu aradım ve adını hatırlayamadığım bir otelin lobisinde buluşmaya karar verdik. Sarışın ve uzun boyluydu, düşündüğüm Türk kadını tipinde değildi ve bir hayal kırıklığından çok uzaktı (Türklerin salsa yaptığını kim biliyorduki). İlk durağımız küçük bir Latin mekanıydı ve içerisi oldukça sakindi ve ve benim bu harika tarihi olan şehirdeki salsa beklentimi karşılamamıştı. Bu yüzden şehrin başka bir tarafında başka bir dans gecesine gittik. Mambo, merengue ve bachata yaptık ve iyi vakit geçirdik. Herkes çok arkadaşçaydı ve benim dans hareketlerimden etkilenmiş gözüküyorlardı. Sonra bir dans okulunda bir dans gecesine gittik ve burada benim hareketlerimden daha da etkilenmiş gözüküyorlardı. Hatta tanıştığın bir erkekle tokalaşım iki yanağından öpme şeklindeki geleneği bile öğrendim ki bu Newyork'ta bir salsa geleneği değildir. Tabiiki Işın'ın öpmesini tercih ederdim. Bütün gece dans ettik ve gelecek cumartesi buluşmaya karar verdik.

Kapadokya'ya gidip geldikten sonra İstanbul'da son birkaç gün için bir Türk yemekleri lokantasında yemek yedik. O gece salsa yapmadık, sadece yemek, şarap ve Salsa'nın doğu tarafına acı tatlı bir veda ettik. Latin mizah duygusu, tamamen Türk kanında vardır.

Peter Burger


SALSA TURKISH STYLE by PETER BURGER - 27 Temmuz 2006

A few years back when my mom and my two brothers and I decided to go on vacation to Turkey, I was a total salsa addict. I danced three times a week, in a slow week.
So when I went to Istanbul, I was determined to get my salsa fix. A whole ten days without salsa would leave me in withdrawal. So before heading out on the trip, I searched for "salsa in Istanbul" on the Web. Low and behold, there were a number of places to do salsa. But would I be able to just show up and dance with anyone, as you can do at many places in New York City? Or would I need a partner?

The answer to my question I found on www.salsalogy.com , where Besim  told me he knew of just the dance partner for me. Her name was Usin. So we got in touch via email before I left on the trip. We planned to meet up the first Saturday night I was there. When I arrived, I called her and we agreed to meet in the lobby of some hotel whose name I can't remember. She was tall and blonde, not what I'd thought a Turkish woman would look like, but far from a disappointment. (Then again, who knew that Turkish people did salsa?) The first stop of the night was a bar with a small Latin combo that was a little on the quiet side, not befitting my first night of salsa in a city with such an amazing history. So we went to a social being held in another part of town. Dancing to a mix of mambo, merengue and bachata, we had a great time. All the people were friendly and seemed to be impressed with my dance moves. Then we stopped by another social at a dance school where the locals seemed even more enthused with my moves. I even got to know a local tradition when I went to shake a guy's hand and he swooped in for a double kiss on the cheek - not a part of the salsa tradition in New York City - but I preferred Usin to him. So we kept dancing the night away and decided to meet up the following Saturday.

Back after a trip to Capadocia for a final few days in Istanbul, we went out and had some down-home Turkish food at a simple restaurant. No salsa that night, just food and wine and a bittersweet farewell to an Eastern outpost of salsa sabor.The Latin sense of fun is clearly in theTurkish blood.

Peter Burger
New York City, 2006
 

Comments